هر آنچه باید در مورد بازار بورس بدانیم

هر آنچه باید در مورد بازار بورس بدانیم

شاخص بورس، حجم معاملات، نزدک، کک، دکس و … واژه هایی هستند که همیشه در اخبار می شنویم و شاید خیلی از ما نسبت به آن آشنایی نداشته باشیم. بورس چیست؟ شاخص کلی به چه معنا است؟ بورس چیست و چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟ آیا بورس یک بازار دلالی است و یا برای اقتصاد ارزش افزوده دارد؟ در این مطلب با زبانی ساده و روان با مفاهیم مقدماتی بازار بورس آشنا می شویم:

بازار بورس چیست؟

برای اینکه بخواهیم بازار بورس را تعریف کنیم باید اول واژه بازار را تعریف کنیم: بازار به محلی گفته می شود که در آن خریدار می تواند از فروشنده چیزی بخرد. حال این بازار می تواند اینترنتی باشد، یا به صورت فیزیکی خریدار و فروشنده دور هم جمع شوند؛ می توان یک جنس حقیقی فیزیکی (کالا) را فروخت یا یک دارایی و سند (اوراق مشارکت، سهام، آپشن مالی و …) را معامله کرد.

حال بورس اوراق بهادار اینگونه تعریف می شود: محلی رسمی و قانونی برای خرید و فروش اوراق بهادار از جمله سهام شرکت ها، اوراق قرضه دولتی و خصوصی است که تحت نظارت نهادهای قانونی قرار دارد.

بازار بورس چگونه کار می کند؟

در بورس اوراق بهادار، سرمایه خریداران، در ازای خرید بخشی از سهام شرکت در اختیار فروشنده قرار می گیرد. در واقع در بازار بورس بخشی از سهام هر شرکت معامله می شود.

خریداران سهام شرکت ها در بورس، سرمایه دارانی هستند که نمی دانند باید با پول در دست خود چه کنند. بازار بورس شرایطی را فراهم می کند که این سرمایه تحت یک سازوکار قانونی و سودآور در اختیار فعالان عرصه صنعت و خدمات قرار بگیرد و آنها با این پول به فعالیت اقتصادی بپردازند. بورس سازوکاری است که می تواند سرمایه های بی هدف جامعه را به سمت کار و فعالیت مفید اقتصادی سوق بدهد.

فرض کنید بازار بورس وجود نداشته باشد. حال یک سرمایه گذار با حجم کمی از سرمایه نمی تواند یک فعال اقتصادی را پیدا کند که با نظرات هم هماهنگی داشته باشند، تعداد گزینه هایی که برای سرمایه گذاری در اختیار اوست کم است و احتمالا نتواند به علت کم بودن سرمایه اش در یک فعالیت به صورت مفید شرکت کند.

اما بازار بورس می تواند سرمایه های خرد و کلان صاحبان سرمایه را جمع آوری کند، تمام گزینه های ممکن برای مشارکت را به صورت مساوی در اختیار همه خریداران قرار دهد. بدین ترتیب سرمایه سرگردان به سمت فعالیت اقتصادی جهت دهی می شود.

فواید سرمایه گذاری در بورس برای سهامداران

1-کسب درآمد در بورس

طبیعتا هر کسی که صاحب سرمایه است مایل است از محل سرمایه خود درآمد کسب کند. کسب درآمد در بورس از دو راه امکان پذیر است: ۱- زمانی که شرکت برای پایان یک دوره مالی به محاسبه عملکرد مالی خود می پردازد و درآمد حاصله را به طور مساوی بین سهامداران تقسیم می کند. بدین ترتیب صاحبان سهام به ازای هر سهم خود مقداری سود کسب می کنند: ۲- افزایش قیمت سهام: به علت عملکرد خوب شرکت و موفقیت آن قیمت سهام افزایش می یابد و سهام دار با فروش سهام خود به قیمت بالاتر می تواند سود کسب کند.

2-امکان سرمایه گذاری با هر سرمایه ای

برای بسیاری از عرصه ها سرمایه گذاری با مقدار کم سرمایه ممکن نیست. به طور مثال سرمایه گذاری با سرمایه کم در عرصه مسکن و یا صنعت ممکن نیست. اما با استفاده از بورس می توان با هر مقداری از سرمایه؛ از یک میلیون تومان ده میلیارد تومان، می توان در بورس حضور داشت.

3-قابلیت نقدشوندگی

برای سرمایه هایی که در عرصه هایی مثل مسکن و اتوموبیل اندوخته می شوند امکان تبدیل سرمایه به پول نقد در زمان کم وجود ندارد. به علت گران بودن مسکن و کم بودن تعداد معادلات نمی توان به راحتی سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کرد. اما در بازار بورس در هر زمانی می توان سهام خود را به پول نقد تبدیل کرد. می توانید به راحتی بخشی از سهام خود را که نیاز دارید بفروشید و پول نقد مورد نیاز خود را تامین کنید.

4-فواید بورس برای اقتصاد

سرمایه های مردم در بازارهای مختلفی قرار می گیرد بازارهایی مثل مسکن، خودرو ارز، طلا و… سرمایه در بازارهایی مثل مسکن و خودرو می تواند تا حدی مولد باشد اما عموما به سمت دلالی میل می کند و باعث کمبود نقدینگی در بخش مولد و بخش صنعتی اقتصاد می شود. حال اگر سرمایه های مردم به سمت بورس هدایت شود شرکت های فعال و تولیدکننده در عرصه های صنعتی، مالی، خدماتی و غیره می توانند سرمایه لازم برای تولید گسترش کار خود را به دست آورند.

به بیان ساده تر اگر بازار بورس رونق پیدا کند و سرمایه مردم به آن سمت هدایت شود شاهد چرخش چرخ اقتصاد و رونق هر چه بیشتر آن خواهیم بود. و بالعکس اگر بورس افت کند و سرمایه مردم به سمت کارهای کاذب و بازارهای غیرمولد مثل دلالی ارز و طلا حرکت کند گرچه این اقدام برای برخی از صاحبان سرمایه سودآور خواهد بود اما در کل برای اقتصاد کشور فایده ای نخواهد داشت.

 با ما باشید …در آینده بیشتر از بازار بورس خواهیم گفت…

رسول صفوی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

استراتژی بِلِید رانِر (بهینه شده)

د جولای 22 , 2019
شما بایستی برای دیدن مطالب وارد شوید و یا ثبت نام کنید.
dena 10

ممکن است بپسندید

کابین اختصاصی تریدر ها | PCM Brokers